Menstruace, proč o ní psát?

Proč píšeš tak divnou knihu o tématu jako je menstruace – není to zbytečné? Dostala jsem několikrát otázku podobného charakteru. Už jenom podle této otázky je jasné, že se o žádné plýtvání času či zbytečnost nejedná, pokud si ještě dnes ve 21. století v sobě nosíme představu, že menstruace je cosi divného, o čem by se správně psát či nahlas mluvit nemělo. Menstruace je nedílnou součástí žen v plodném věku. Pokud bychom sečetli dobu všech menstruací jedné ženy za její celý život, vyjde nám skutečně velké číslo – šest let. To je opravdu dlouhá doba. A jako ženy si můžeme samy odpovědět: „Chceme těchto šest let v našem životě prožít s nenávistí a bolestí, nebo bezbolestně či dokonce příjemně a pohodově?

Pokud zvolíte druhou možnost, ale stále nevěříte, že to je možné, pak kniha Ženství jako dar je pro vás ta pravá! V knize naleznete mnoho rad a tipů a také hlubších souvislostí, proč je naše menstruace často problémová a proč by to tak být nemuselo. Většina knih o menstruaci pojednává hlavně o problémech a komplikacích s ní spojených. A tak jsme skoro zapomněli, že menstruace je něco, co ženské tělo přirozeně umí.

zenstvi-jako-dar-03

Neslibuji přímočarou a snadnou cestu. Bude potřeba, aby se každá žena sama za sebe do tohoto procesu přeměny (a proměny) zapojila. Avšak tato „práce a námaha“ stojí za to. Cesta vede přes pochopení toho, že být ženou není utrpení. Naopak. Být ženou je velký dar a záleží jen na nás, jak s tímto darem naložíme a užijeme si jej. Tato cesta rovněž vede přes pochopení toho, že my ženy jsme jiné než muži. Ani lepší, ani horší, zkrátka jiné. Máme své cykly a rytmy a už pouhé pochopení tohoto faktu nám přinese do života velkou úlevu. Nemusí však zůstat pouze u toho. Na své cestě můžeme vykročit ještě o krůček dále a začít menstruaci vnímat a chápat úplně jinak, jako posvátnou součást plodnosti a života na Zemi. V mnoha kulturách si posvátnost plodnosti muže a ženy uvědomovali a náležitě ji oslavovali. Pojďme to začít vnímat také tak.

Literatura pojednávající o menstruaci

Když jsem před pár lety chtěla přečíst všechny knihy o menstruaci, zjistila jsem, že tak dlouhou dobu mi to nezabere, neboť na českém trhu takových knih není mnoho. A při procházení těchto knih mi došlo, jak jsou obsahově chudé. Ano, máme zde pár „osvícenějších menstruačních“ knih jako je Rudý měsíc či Cyklická žena, ale obsah zbytku této literatury by se dal shrnout do jedné věty: knihy, vesměs psané lékaři, ve kterých je zmíněno, co to menstruace je a jaké problémy z ní pramení. Jako možné řešení problémové menstruace se nabízí užívání hormonální antikoncepce a na závěr takové knihy nechybí ani reklama „na tu nejlepší“ z nich. Nemám nic proti lékařům, ale pořád si stojím za názorem, že muži lékaři nikdy nemohou přesně vědět, co to znamená menstruovat či porodit (stejně jako my ženy nevíme, jaké je to mít penis). Ano, mohou si přečíst desítky knih, ale stejně vše budou znát jen teoreticky.

Při slovech menstruace a problémy z ní pramenící, si vždy vybavím krátký rozhovor se svým spolužákem ze střední školy, se kterým jsme se po pár letech náhodně potkali. Studoval tehdy lékařskou fakultu a byl v posledním ročníku, v rámci kterého se poslední půlrok probírá také gynekologie. Prohlásil: „Teď jsme měli gynekologii, povím ti, to jsou jen samé problémy!“ Ano, ve školách se neučí o přirozené menstruaci či o přirozeně zdravé děloze, ale jen o samých problémech (pak není divu, že máme pocit, že být přirozeně zdravá či přirozeně porodit je vlastně cosi nepřirozeného).

zenstvi-jako-dar-04

Pojďme společně šířit poselství, že ženství je dar!

Pojďme se společně utvrdit v tom, že menstruace může být pohodovou záležitostí!

Pojďme se my ženy společně podpořit a žít ve větší radosti.

Prvním krokem je začít mít ráda sebe a své tělo a poté se tato radost a láska projeví dále: v našich partnerských vztazích, v rodině, ale i ve vztahu k ostatním ženám.

zenstvi-jako-dar-06

Začni prvním krokem a přečti si jedinečnou a komplexní knihu o menstruaci Ženství jako dar aneb menstruace ve 21. století.

Kniha ti poskytne mnoho rad a tipů a bude ti láskyplnou průvodkyní na tvé cestě ke šťastnějšímu prožívání ženství.